Sekundarni metaboliti u biljkama su iz onog dijela biljnog habitusa koji se nosi sa svijetom oko njih i svim njegovim izazovima
Sekundarni metaboliti su tvari koje nalazimo u biljkama, a produkti su primarnih metabolita, te im je ključna uloga ekološka interakcija između biljaka i okoliša.To je obrana od patogena i herbivora, zaštita od zračenja i isušivanja i dr. Mnogi se lijekovi danas u farmakologiji dobivaju iz biljaka, gljiva općenito iz prirode. Bolji je učinak biljaka koje su divlje izrasle u prirodi nego onih koji se umjetno uzgajaju npr u plastenicima ili pod domaćim kontroliranim uvijetima. Iako u domaćinstvu naši udomaćemi gosti imaju svu ljubav i pažnju te potrebne dodatke prehrani, što je divno za njih sa jedne strane, upravo zato one ne moraju stvarati aktivne sekundarne metabolite u borbi sa izazovima vanjskog svijeta. Istraživanja pokazuju da upravo izloženost patogenima ili njihovim fragmentima potiče biljke na povećanu sintezu farmakološki aktivnih spojeva.
Kako se i čovjek bori sa vanjskim zagađenjima, gljivičnim, bakterijskim i virusnim invazijama, utjecajem sunca i atmosfere; on je vrlo srodan biljakama. Biljke čovijeku uvelike mogu pomoći kako izvana -tako i iznutra (uzimajući ih oralno).
Šetanjem četinjarskom šumom, ovijanjem vodopije npr. oko noge ako su vas u planini ili na nedostupnom mjestu slučajno iznenadili grčevi ili ukočenost , a vodopija vam je na dohvat ruke, u kratkom vremenu ukočenost bilo koje vrste odlazi odnešena čudotvornom rukom biljke. Naravno u ovom slučaju ona je ubrana netom, živa i s punim svojim kapacitetom djelovanja.
Biljka daje svoje "moći" čovijeku koji je u potrebi. Kao i životinji. Mi smo u ovome svijetu svi kružno, ciklički povezani kako u pomoći tako na žalost i u destrukciji. No priroda nam uvijek daje svu svoju pomoć - jer je to u njezinoj prirodi.
Govorimo o ljekovitom bilju. Postoji i otrovno bilje za čovijeka, a samo rijetki pojedinci i farmakologija naravno, usude se iskoristiti i onaj mali dio u postotcima biljnog otrova u medicinske svrhe. Ako se pogodi pravi postotak, učinak može biti iznenađujuče izvanredan.
Mi ljudi živimo sa prirodom oduvijek i prvo smo se njoj okrenuli za pomoć. S vremenom smo otkrili i razvili mnoge oblike korištenja biljnih preparata i njihovih esencija, a kako je čovijek jedinstven sa svojim sklonostima i nesklonostima, te svatko bolje reagira na nešto drugo i druge kombinacije djelovanja, na nama je da to iskomuniciramo i pronađemo najbolji put - ako se želimo krenuti baviti sobom, otkrivati se i popravljati se time biti i cjelovitije zdrav.
Danas postoji aromaterapija ( eterična i bazna ulja..) , fitoterapija ( kupelji, oblozi, tinkture, uvarci..) i ostali pripravci proizašli iz njih i sinergije sustava, te cvjetne kapi.
Uživajmo u daljnjem otkrivanju njihovog djelovanja!
Prema ljudskom tijelu u aromaterapiji biljke su podijeljene na;
-hlapljive note- na područje iznad ramena i djeluju stimulirajuće na imuno sistem, dišne puteve psihu i tijelo
-srednje note- odnose se na tijelo iznad pupka pa sve do vrata, one umjereno hlape, djeluju balansirajuće na rad organizma, te balans gornje i donje note. Usklađuju dišni sistem, krvotok, hormonalni (endokrilni) sistem..
-donja nota- to su sporohlapljiva ulja a odnose se na tijelo ispod pupka, ona su gusta i djeluju sedativno, umirujuće
Staza mirisnih ulja,Knjiga o biljkama, eteričnim uljima i aromaterapiji, Dragica Vitas EuroFutura, Zagreb,2001.